REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 30.9. a svátek má Jeroným

Kdo by neznal lidovou pověst o hanáckém králi Ječmínkovi, která je nedílně spojena s Chropyní

Zámek Chropyně

Zámek Chropyně, náměstí Svobody, Chropyně, Česko, Zobrazit na mapě

Město Chropyně leží v hanácké oblasti hornomoravského úvalu napůl cesty mezi Přerovem a Kroměříží.

Historie i současnost Chropyně

Počátky obce sahají hluboko do minulosti, první zmínka o Chropyni pochází z roku 1261. V roce 1972 se stal novým uživatelem zámku Okresní muzeum v Kroměříži, pod jehož vedením proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu. Současně byl obnoven zámecký park v náznakovém pojetí renesanční zahrady. Po těchto opravách byl zámek v roce 1983 otevřen veřejnosti. Po roce 1989 byl zámek navrácen původnímu majiteli, tedy Arcibiskupství olomouckému. Od roku 2022 je zámek provozován příspěvkovou organizací SLOCH

Co je na zámku Chropyně k vidění

Největším a nejkrásnějším sálem zámku je Rytířský sál, který vznikl na počátku 18. století. Na kazetovém stropě jsou vyvedeny erby Fürstenberků a spřízněných rodin a je zde nainstalována sbírka zbraní, pocházející z hradu Mírov. Sbírka představuje výzbroj pluku z doby třicetileté války.

Dalším krásným sálem je Ječmínkův sál, jemuž dominuje masivní kulatý stůl s jídelní deskou zdobenou intarzií. Sále je podle krále Ječmínka nazván proto, že se Ječmínek údajně v tomto stole ukrývá, a proto je také pro něj neustále prostřen.

Návštěvníci se v ostatních sálech mohou seznámit s lidovou kulturou Hané, rybnikářstvím, které k městu neodmyslitelně patří, a také s historickými předměty, které byly v okolí města nalezeny a svědčí o osídlení této oblasti již v pravěku.

Každoročně je také v prostoru zámku připravena výstava na stanovené téma. Na zámku můžete příležitostně absolvovat noční prohlídku nebo je možné v zámecké zahradě zhlédnout film Toulavého biografu. V létě 2023 na zámku k vidění výstava Kultura v proměnách času, což bylo
pokračování výstavy, která vznikla ku příležitosti otevření Městského kulturního střediska po rekonstrukci. Dále jste zde mohli prohlédnout výstavu Ladislava Pálky, která vám představila autorovi ilustrace k dětským knihám i jeho volnou tvorbu.

Na zámku je připravena prohlídka určena nejen pro děti, na kterou je nutné se objednat. Ti si zde vyzkouší své znalosti, zábavnou formou se dozví řadu zajímavostí, nahlédnou do komína a také si vyzkouší, jestli se jim z nohy starodávného, vždy prostřeného stolu neozve král Ječmínek.

Zajímáte se o historii a chcete se dozvědět něco nového o zbraních 14. a 17. století? Přijďte 2. září 2023 před Zámek Chropyně, kde bude střelmistr vyprávět o těchto zbraních. Zároveň se v Rytířském sále můžete dozvědět, jak se oblékaly Tudorovny.

Kalendář akcí pro toto místo

Zámek Chropyně
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA