REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 26.9. a svátek má Andrea

Kladensko a Slánsko proslavilo nejen hornictví

Kladensko a Slánsko

Kladno, Česko, Zobrazit na mapě

Jen nedaleko od Prahy, směr severovýchod, se nacházejí tato dvě jedinečná městečka, jejich okolí je plné zajímavých míst. Vydejte se tímto směrem o poznejte tuto oblast.

Okolí největšího středočeského města má svůj svérázný půvab. Starodávná přemyslovská hradiště kontrastují s industriální krajinou. Tajemná podzemí, muzea a památníky nastiňují osudy lidí, jejichž životy se nesmazatelně vryly do podoby dnešního Kladenska a Slánska.

V hornickém skanzenu Mayrau se přenesete do doby, kdy odsud vyjel poslední vozík z dolů a odešli poslední havíři. Skanzen budí dojem, jako by horníci právě odešli ze směny, visí zde jejich pracovní oděvy, svítilny i známky s osobními čísly. Čeká na vás prohlídka historicky vzácného areálu s unikátními dochovanými těžebními stroji. Expozice představuje těžkou práci havířů a vysokou úroveň hornictví na Kladensku.

Dalším zajímavým místem je nedaleký Vojenský Skanzen Smečno, kde vás nechají se svézt v obrněném vozidle. Nejen pro lidi, kteří se zajímají o vojenskou techniku se jedná o skvělé místo pro trávení času.

Barokní zámecký komplex s klasicistní kaplí a parkem na hraně srázu nad údolím je bezesporu dominantou Buštěhradu. Za návštěvu určitě stojí zámecký park.

Zámek v Kladně, to je spojení zajímavé architektury, poutavé historie, umění, zábavy i odpočinku.Nabízí hned několik zajímavých expozic, výstavy výtvarného umění a fotografie i malebnou zahradu. Zaujmout vás může expozice výtvarníka Zdeňka Milera, autora animované postavy Krtečka. V Medvědáriu Kladno naleznete rozlehlý výběh s bazénem, který se v roce 2001 stal domovem dvou medvědic Marty a Míši.

Barokní zámek Lány, letní sídlo českých prezidentů, se nachází uprostřed křivoklátských lesů a veřejnosti není přístupný. Můžete však zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879.

Hrad Okoř je jednou z našich nejznámějších hradních zřícenin. Odehrávají se u ní často různé šermířské vystoupení, festivaly a další akce.

V nedalekém Zooparku Zájezd si za odborné asistence můžete nakrmit chameleony, leguány, lemury, surikaty, lamy, velbloudy, veverky nebo želvy.

Za zastavení jistě také stojí Památník Lidice, kde vás při pohledu na umělecká díla na místní expozici zamrazí v zádech.

Mezi rarity oblasti patří bunkr Drnov, menhir Kamenný pastýř nebo třeba Vinařická hora.

Návštěvou Stochova se dostanete do míst, kde se podle pověstí narodil svatý Václav.

Na hradišti Budeč zase spatříte nejstarší kamennou stavbu u nás, rotundu sv. Petra a Pavla.

kladensko-slansko.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA