Jak vybrat vybavení na lezeckou stěnu?

Vánoční dárky pro horolezce mají jistou nevýhodu v tom, že pokud doma nemáte zrovna alpinistu či milovníka zimního lezení, tak si je jejich příjemce vyzkouší až někdy na jaře, kdy už jsou na lezení přeci jenom lepší podmínky. Neplatí to ovšem o výbavě na lezeckou stěnu či bouldering, které naopak přes zimu zažívají nápor. Podíváme se proto, jak nejlépe vybrat vybavení na lezeckou stěnu a připravit tak někomu hezký dárek pod stromeček. Uvidíte, že stačí dodržet pár zásad a vámi obdarovaný člověk se bude moci hned druhý den vydat přímo na stěnu a bez problému lézt. Jak tedy takovou výbavu vybrat?

Výbava na kolmé lezení a bouldering

Předně je nutné rozlišit právě tyto dvě činnosti od sebe, tedy lezení v kolmém směru a bouldering. U boulderingu se pohybujete do výšek kolem 3 maximálně 4 metrů a pod vámi bývá dobře připravené dopadiště, takže pro účely provozování tohoto sportu vám postačí dobré krátké kalhoty co neomezují pohyb, sportovní tričko a lezecké boty, tzv. lezečky. Tyto boty užiete ovšem nejn při bouleringu, laei při lezení na stěně nebo skále, proto se vyplatí této části výstroje věnovat pozornost.

Lezečky rozdělujeme podle způsobu upínání na chodilo na nazouvací, na zip či zavazovací podobně jako klasickou vycházkovou obuv. Rozdíl je ovšem v množství výstelky v botě, které je výrazně méně než v běžné obuvi a proto poskytuje chodidlu mnohem větší cit pro hledání všelijakých výstupů a opěrných bodů. Pro začátek rozhodně doporučíme spíše tužší a pevnější šněrovací lezecí botu, která poskytne prostor prstům a oporu noze ještě nezvyklé na jiný typ zátěže, jako jsou např. Ocún Rebel LU, které vynikají též svým pohodlím, takže v nich bez problému zvládnete i dlouhé lezení.

petzl

Dalším kusem vybavení které využije každý lezec je pak sáček s magnesiem, které zabraňuje klouzání rukou při chytání výstupků. Tyto sáčky se od sebe liší jednak objemem a jednak použitými materiály, nicméně s takovým Petzl SAKA určitě chybu neuděláte. Tato modelová řada sáčku nejen že dobře drží kolem pasu, ale zároveň Vám při výstupu nebude nikde překážet, takže s ním zvládnete i náročnější výstup. Co se týče samotného magnézia, tak to v případě lezení na v místnosti či hale doporučujeme používat ve formě koulí, jako je např. Ocún magnesium Chalk Ball, které jsou šetrnější vůči vašim spolulezců, a hlavně s nimi neuděláte tolik nepořádku.

03_sedak

Kolmé lezení se bez lana neobejde

Pokud si pořídíte výbavu zmíněnou výše, pak se můžete okamžitě vydat na bouldering, ale přeci jenom na vertikální lezení by to chtělo ještě systém jištění, tedy lano a tzv sedací úvaz na jištění. Pořizování lana je prakticky věda sama o sobě, nicméně můžeme zde stručně doporučit, že pro účely lezení na stěně Vám nejlépe poslouží kvalitní lano s dobrým opletem a průměrem  někde mezi 9,7mm –  10,2mm. Inspirovat se můžete třeba na eshopu worksafety.cz, kteří vybavují nejen horolezce, ale i arboristy a pracovníky ve výškách a kteří všechnu svou lezeckou výstroj důkladně testují, třeba konkrétně lanem Tendon Ambition 9.8., které je na sportovní lezení ideální.

4lano

Při výběru sedacího úvazu vycházejte hlavně z pravidla, že každý takový sedák musí být certifikovaný a prodávaný seriózním prodejte. Jde skutečně o vaši bezpečnost a pohodlí a v takovém případě se zásadně nevyplatí dělat kompromisy. U dětí do 12 podle výšky doporučujeme ještě nákup dalších jištění na hruď, abyste zamezili přetočením lezce hlavou dolů při zachycení pádu, neb by se z takové situace obtížně dostával. Pokud zůstaneme u značky Tendon, která velmi kvalitní výstroj pro sportovní lezení, pak se můžete pro začátek podívat na model Tendon Mercury. Tento sedací úvaz má vyztužené navazovací body a je navržen pro maximální pohodlí během lezení. Přidané nohavičky se dají v případě potřeby odepnout a velikost pasu je možné jednoduše nastavit.

Krom zmíněné výstroje budete k bezpečnému lezení potřebovat ještě jistící prvky tzv. ATC, popř. Můžete využít na ovládání pohodlnějších ovšem dražších slaňovacích brzd, jako je např. velmi oblíbená slaňovací a jistící brzda v jednom Petzl Grigri 2, kterou najdete ve výstroji jak nadšenců, tak i profesionálů.

5_slanovaci

S tímto vybavením se následně můžete vydat na stěnu bez obav o své pohodlí a zdraví. Pokud si nejste jisti velikostí, typem materiálů nebo si chcete před zakoupením jednotlivé prvky vyzkoušet, což rozhodně doporučujeme, pak se neváhejte obrátit přímo na worksafety.cz jejichž pracovníci jsou povětšinou sami lezci, takže vám rádi a hlavně zkušeně poradí. Přejeme mnoho šťastných chvil na stěně i na skále!

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama
Booking.com
Booking.com
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Powerbanka – povinná výbava každého cestovatele

Icon 08.07.2021

Pokud hodně cestujete nebo se pohybujete mimo dosah civilizace, pravděpodobně velmi často ...

Celý článek

Kouzlo pojištění storna cesty

Icon 08.07.2021

Dovolená, ať už ta v zahraničí nebo v Čechách, znamená určité náklady. Velmi snadno se ale...

Celý článek

Stornovat letenku vás již nic stát nemusí

Icon 08.07.2021

ERV Evropská pojišťovna, jako jediný specialista na cestovní pojištění vám dokáže ušetřit ...

Celý článek

Jak si vybrat sandály?

Icon 08.07.2021

V létě se vydáváme na procházky do přírody i za sportem nalehko. I proto jsou sandály nezb...

Celý článek

Na co si dát pozor při cestě do zahraničí? Pojištění a doklady jsou základ

Icon 08.07.2021

Pokud se zrovna chystáte na cestu do zahraničí a přemýšlíte nad tím, co dalšího zařídit př...

Celý článek

Hledáte příjemné prostory pro firemní akci?

Icon 08.07.2021

Hotel Absolutum v Praze vám je zajistí – umí ale ještě mnohem více. Díky jeho výhodné polo...

Celý článek
Reklama
Reklama
Reklama