Vlastivědné muzeum Kyjov

Vlastivědné muzeum Kyjov

icon/location-theme.png Palackého 70, Kyjov, 69701, Zobrazit na mapě
icon/phone-theme.png 518 612 338

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.

Vznik samotného muzea se datuje kolem roku 1904, kdy starosta MUDr. Severín Joklík vyzval gymnazijního profesora Jana Kučeru, aby uspořádal městský archiv a vybral z něho historicky cenné předměty, které i v současné době tvoří základ sbírek. Zpočátku byly sbírky uloženy v budově obecního úřadu, poté v prostorách bývalého chudobince D. Jurovského a od roku 1928 jsou sbírky uloženy v muzeu na zámečku. Od roku 1904 do dnešních dnů několik generací muzejních pracovníků nashromáždilo více než 40 000 kusů sbírkových předmětů. Alespoň část z nich si mohou návštěvníci muzea prohlédnout ve stálých expozicích: archeologické, národopisné, historické a expozice přírody. Ostatní sbírkové předměty včetně studijní knihovny s více než 15 000 svazky, z nichž asi 1500 tvoří vzácné staré tisky, jsou k dispozici badatelům z řad odborné i laické veřejnosti.

Nejrozsáhlejší rekonstrukcí prošla budova v r. 2018, na jejímž financování se zčásti podílel také majitel zámečku – město Kyjov. Měnila se střešní krytina, restaurovala se sgrafita spolu s fasádou, vyměněná okna získala novou barvu tak, aby barevně ladila se sgrafity. Prokouklo také nádvoří muzea – dláždění navazuje na to současné před přístavbou muzea, je bezbariérové a za budovou čeká pro návštěvníky otevřený depozitář, kde jsou pod přístřešky umístěny rozměrné sbírkové předměty: velké pražiče na kávu z bývalého obchodu na náměstí, čert na vyorávání brambor, stroj na motání provazů z dílny kyjovského provazníka Ctibora Bayera atd. Pokud bude návštěvník z prohlídky unaven, může si odpočinout na venkovních lavičkách.

Největší změny, pro veřejnost během rekonstrukce neviditelné, ale probíhaly uvnitř budovy. V přízemí se návštěvníci hned za recepcí ocitnou v přírodě. Instalace tří biotopů představuje faunu Kyjovska. Muzejní exponáty jsou provázeny projekcí a zvukovou kulisou. Doplňující informace k jednotlivým živočichům poskytuje infostánek s dotykovými obrazovkami. Tyto infostánky jsou ostatně instalovány v každé z expozic. Historická část, na niž se ve staré expozici nedostalo, zaujímá další čtyři místnosti v přízemí. Provází návštěvníka dějinami Kyjova od 16. stol. až do období mezi dvěma světovými válkami. Dostáváme se do prvního patra. To z části obsadila archeologická expozice prezentující nález langobardského pohřebiště, které objevili archeologové Masarykova muzea na místě současného Kauflandu v Kyjově. Část rozlohy prvního patra patří expozici etnografické. Setkáte se zde hned s několika krojovými typy z oblasti Kyjovska i Ždánicka, s hospodářským nářadím a dalšími předměty, které se používaly ať už v rámci hospodářského nebo zvykoslovného roku. Doufáme, že se vám bude u nás líbit a budete se rádi vracet.

www.masaryk.info/vlastivedne-muzeum-kyjov

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama
Booking.com

Mohlo by se vám také líbit

Regionální muzeum Mělník

Icon 26.06.2021

Regionální muzeum Mělník Vás srdečně zve do stálých expozic i na výstavy a akce, které poř...

Celý článek

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Icon 09.06.2021

Praha je zlatá, tajemná a stověžatá a to vše i díky alchymistům, kteří k ní patří zcela ne...

Celý článek

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Icon 12.07.2021

JIHOČESKÉ MUZEUM V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice) Jihočeské mu...

Celý článek

Muzeum Lega a obchod LEGO stavebnic

Icon 19.09.2021

Pražské muzeum je co do rozlohy a počtu vystavených exponátů největší nejen v ČR, ale i na...

Celý článek

PASK – Pavilon skla

Icon 28.09.2021

V šumavském údolí poblíž Kašperských Hor pracovala do poloviny 20. století sklárna, která ...

Celý článek

Třebechovické muzeum betlémů

Icon 24.08.2021

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod Oreb...

Celý článek
Reklama
Reklama