REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 21.9. a svátek má Matouš

Chotěboř – malebné město v podhůří Železných hor

IC Chotěboř

Fominova 257, 583 01 Chotěboř, Česko, Zobrazit na mapě

Chotěboř je pomyslnou jižní bránou do Národního geoparku Železné hory. Ve městě žije přibližně 9 000 obyvatel a leží v nadmořské výšce 515 m, zhruba na polovině cesty mezi Prahou a Brnem.

Osada Chotěboř se v písemných pramenech objevuje v roce 1265 v souvislosti s těžbou stříbra v regionu a zdejším krajem procházející Liběckou stezkou. V roce 1331 ji král Jan Lucemburský povýšil na město. Královským městem zůstala až do konce 15. století.

Poté zde vystupovaly významné šlechtické rody (Trčkové z Lípy, Kinští), kteří v Chotěboři nechali postavit raně barokní zámek. Ten vlastní rod Dobřenských z Dobřenic. Zámek obklopený anglickým parkem je krásně opravený, leč veřejnosti nepřístupný.

Nachází se zde Kostel sv. Jakuba Většího, Kaple Povýšení sv. Kříže, Filiální Kaple sv. Anny s parkem Třešňovka, odkud je výhled na Železné hory. V blízkosti se nachází skalní útvary nazývané Koukalky. Socha spisovatele Ignáta Herrmanna či malá expozice rodáka Zdenka Rykra.

Nejoblíbenější turistická atraktivita Chotěbořska je 5,5 km dlouhá naučná stezka údolím řeky Doubravy. Řeka Doubrava zde protéká kaňonovitým údolím a vytváří rozmanitá zákoutí. Stezka, na které jsou umístěny informační tabule, nás seznámí s řadou geomorfologických útvarů, s rostlinstvem a živočišstvem. Údolí řeky Doubravy je od roku 1986 chráněno jako přírodní rezervace.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA