REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 21.9. a svátek má Matouš

Město Počátky – to jsou nejen Postřižiny, Návštěvníci a Jízda

TIC Počátky

Palackého nám. 7, 394 64 Počátky, Česko, Zobrazit na mapě

Počátky se nachází na rozhraní Čech a Moravy, v malebném kraji Vysočina. Naleznete tu mnoho zajímavých historických památek, řadu rybníků, cesty roubené alejemi stromů a hluboké lesy s kopcovitým terénem.

Město Počátky na Pelhřimovsku je lidem známé hlavně díky několika filmům, které se tady točily. Na jeho krásném Palackého náměstí byl natáčen známý film Postřižiny Jiřího Menzela, oblíbení Návštěvníci nebo třeba film Jízda. S městem je také spjatý básník Otokar Březina, jehož rodný dům stojí nedaleko náměstí.

První písemná zmínka o obci pochází z konce 13. století. Počátky původně představovaly trhovou vesnici. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou, dochovalo se bez větších zásahů. Najdete zde většinou jednopatrové renesanční a barokní domy.

Výraznou dominantou Počátek je barokně přestavěný kostel sv. Jana Křtitele. Jeho věž je přístupná a je z ní výhled na město i do okolního kraje. Další církevní stavbou je kostel Božího Těla nebo sloup se sochou Panny Marie. Poprvé byl kostel na tomto místě připomínán před rokem 1586. Kolem kostela vedou dvě naučné stezky. Jedna z nich se věnuje básníkovi Otokaru Březinovi a druhá se nazývá K pramenům Počátek.

Město se dále pyšní kašnou svatého Jana Nepomuckého s reliéfními motivy znázorňujícími svatojánskou legendu. Pamětní deska na budově staré pošty na náměstí vám sdělí, že se zde na své cestě do vyhnanství v Brixenu roku 1851 zastavil také Karel Havlíček Borovský. Počátky jsou dále známé i díky léčivému prameni vytékajícímu ze země asi tři kilometry od města. Lázně pojmenované po svaté Kateřině jsou dodnes hojně navštěvované.

Město a okolí nabízí možnostmi pro pěší i cyklisty. V zimních měsících můžete objevovat kouzlo přírody s ideálními běžkařskými terény. Do okolí můžete vyrazit na některý z mnoha výletů, prohlédnout si můžete jednu z architektonických perel jako jsou města Telč, Jindřichův Hradec, Jihlava, Třeboň, Slavonice, Dačice, zámků Červená Lhota, Hluboká, hradu Landštejn, Kozího Hrádku, či hradu Kámen s muzeem motorismu.

Jestli sem vyrazíte na den nebo prodloužený víkend, na tom nezáleží, nudit se zde rozhodně nebudete.

Kalendář akcí pro toto místo

Počátky
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA