REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Novoměstská radnice je jednou z nejvýznamnějších gotických budov na Novém Městě

Novoměstská radnice

Karlovo nám. 1/23, 120 00 Nové Město, Česko, Zobrazit na mapě

Národní kulturní památka Novoměstská radnice, p. o. se nachází na pražském Novém Městě na Karlově náměstí, které je největším náměstím v Praze.

Historie této kulturní památky začíná brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. Poslání radnice se během staletí měnilo. Z původně správního střediska Nového Města se radnice stala sídlem soudu a prostory byly využívány jako vězení. Na nádvoří radnice se odbývaly i popravy, poslední ještě za nacistické okupace. Posledním vězněm byla krátce Milada Horáková. Radnice pak sloužila jako pracoviště dopravního inspektorátu, nádvoří využívala Městská správa Veřejné bezpečnosti jako parkoviště a opravnu služebních vozů. V současnosti se zde konají výstavy, koncerty, festivaly, veletrhy, divadelní představení, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v unikátních reprezentačních prostorách: ve Velkém sále s freskami z 16. století, v gotickém Mázhausu, v Konšelském salonku s dřevěným malovaným stropem, v Recepčních saloncích a ve výstavních prostorách Galerie věže a Galerie v přízemí. K akcím je někdy využíváno také dlážděné Nádvoří či Vinárna v suterénu. Na nádvoří Novoměstské radnice je denně otevřena kavárna Café Neustadt se zahrádkou.

Ve výstavních sálech ve druhém patře probíhá dlouhodobá velmi oblíbená Neviditelná výstava, která přináší jedinečný interaktivní koncept. Návštěvníci se zde pohybují ve speciálních zatemněných místnostech, kde se i oni na chvíli stanou nevidomými.

Dominantou radnice je bezesporu 70 metrů vysoká vyhlídková věž. K jejímu zdolání je potřeba vyšlápnout 221 schodů. V prvním patře můžete nahlédnout do původně gotické, dnes barokně přestavěné, zrenovované kaple. Zůstala zde zachována klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti. Do kaple je možno nahlédnout při některých akcích z Velkého sálu Novoměstské radnice. Věž v minulosti sloužila především ke svolávání obyvatel — pokud třeba došlo k požáru, který pro středověké město představoval opravdu velké nebezpečí. Později však tento význam ztratila a využíval ji jen hlásný, který z ní vytruboval čas. Vedle hodin byl zde kdysi umístěn také orloj. Při výstupu na ochoz věže si budete moci prohlédnout i stálou expozici o historii Nového Města pražského. V Galerii ve věži jsou instalovány krátkodobé výstavy.

Karlovo náměstí, kde se Novoměstská radnice nachází, bylo kdysi zejména obchodním místem, na boku věže tedy můžeme vidět tzv. etalon nebo také pražský loket. Je to jakési určující měřítko, podle kterého se obchodníci mohli ujistit, že jim byla naměřena správná míra a nikdo je neošidil.

Další zajímavostí, kterou zde můžete spatřit, je zbytek řetězu, který v noci bránil příjezdu vozům na náměstí. Toto opatření mělo místním dopřát klidnější spánek. Vozy na dlažebních kostkách totiž způsobovaly velký hluk.

Pokud vás čekají toulky Prahou, rozhodně nesmíte vynechat toto zajímavé místo a chcete-li se dozvědět podrobné informace o této unikátní památce, rezervujte si místo na komentovanou prohlídku s poutavým výkladem vhodným i pro děti.

Kalendář akcí pro toto místo

Novoměstská radnice
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA