REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Nový Jičín – město klobouků

Návštěvnické centrum Nový Jičín

Nový Jičín, Česko, Zobrazit na mapě

Nový Jičín leží v malebné kotlině na jižním okraji Moravské brány. Rozkládá se na levém břehu řeky Jičínky, na straně východní se blíží k Podbeskydské pahorkatině.

Historie města

Město Nový Jičín vzniklo pravděpodobně v 80. letech 13. století na křižovatce obchodních cest z Polska a Slezska do Čech a Uher. Nejstarší písemná zmínka o městě však pochází až z roku 1313, kdy udělil král Jan Lucemburský první městské výsady (mýtné). Tehdy patřilo město i se starojickým panstvím pánům z Kravař.

Roku 1373 dali páni z Kravař Novému Jičínu právo odúmrti, povolili výroční trh a dali základ městského znaku – zavinutou střelu, kterou drží ruka ozbrojence. V jejich držení bylo město až do roku 1434. V letech 1500 – 1558 se stali majiteli města i panství páni ze Žerotína, kteří se do dějin města zapsali hlavně přebudováním do té doby gotické tvrze na pohodlné sídlo renesanční – Žerotínský zámek.

Jejich zásluhou se začalo s výstavbou kamenného podloubí a měšťanských domů na náměstí, neboť až do zničujícího požáru v roce 1503 bylo město dřevěné. V 16. století začalo nejen poněmčování do té doby převážně českého Nového Jičína, ale i hospodářský rozvoj. Ten trval až do 19. století, kdy ve městě vznikla mimo jiné i továrna na klobouky Tonak, díky které se město dodnes nazývá „městem klobouků“.

Památky města Nový Jičín

Město má neobvykle vysoký počet pamětihodností, které tvoří Městskou památkovou rezervaci. Z kulturních památek stojí za vidění především malebné novojičínské náměstí, které nemá v ČR obdoby. Najdeme zde cenné měšťanské domy někdejších bohatých patricijů, na všech stranách doplněné podloubím.

Mezi množstvím nádherných staveb vyniká pozoruhodný dvoupatrový renesanční dům s dvoupodlažními lodžiemi, známý pod názvem Stará Pošta. Dům byl postaven roku 1563 pro purkmistra Ondřeje Řepu, roku 1787 zde byla zřízena dědičná pošta a dnes slouží městskému kulturnímu středisku.

Střed náměstí zdobí Morový sloup z počátku 18. století a Kamenná kašna se sousoším tančících sedláků v německém kravařském kroji. Monumentální vzhled náměstí vkusně doplňuje novobarokní helmice nad renesančním ochozem kostelní věže chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Žerotínský zámek – původně opevněný dům z konce 14. století – byl mnohokrát přestavován. Zbylé dvě válcovité věžky ukazují, jaký byl vzhled zámku v dávné minulosti. Dnes v něm sídlí Muzeum Novojičínska se stálou expozicí klobouků, které se vyrábějí v Novém Jičíně již od roku 1799. Dále jsou zde k vidění výtvarná díla nejvýznamnějších umělců Novojičínska nebo nově otevřená historická expozice města „Nový Jičín ve znaku zavinuté střely“ prezentující období od prvopočátků do konce 18. století. Kromě stálých expozic jsou v muzeu k shlédnutí také další výstavy.

Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum sídlí na Masarykově náměstí v Laudonově domě. Jeho součástí je Turistické informační centrum, prodejna klobouků značky Tonak a stylová kavárna Caffé Caffé. Snad největším lákadlem Návštěvnického centra jsou dvě interaktivní expozice – expozice klobouků a expozice generál Laudon. První z nich mapuje výrobu klobouků a je rozdělena do tří hlavních částí. Seznámíte se s technologickým procesem výroby klobouků, promítací boxy vám navíc nabídnou autentický zvukový i obrazový záznam z tovární výroby.

Druhá část expozice je věnována úpravě klobouků. Na funkčních strojích spatříte ukázku dotvarování pokrývek hlavy a lisování minikloboučků, které si následně můžete dozdobit v multifunkčním ateliéru. Vyzkoušet si nejrůznější typy pokrývek hlavy můžete v závěrečné části expozice. Nově si zde můžete také zahrát multimediální hru s názvem „Staň se kloboučníkem!“. Mistr Prokop cestuje v čase ze 16. do 21. století a klade otázky týkající se celého procesu výroby klobouků, od výběru materiálu po konečnou úpravu, k odpovědi nabízí vždy několik možností. Druhá expozice s názvem Generál Laudon vás seznámí se životem geniálního vojevůdce. Celá expozice je laděna do vojenské tematiky, originální design zajistí autentický zážitek z prohlídky. Expozice vás provede jeho úspěchy v boji proti Prusům, vystřelíte si z interaktivního děla na bělehradskou tvrz Kalemegdan a můžete dokonce vidět samotného Laudona na smrtelné posteli.

Na své si přijdou i nejmladší návštěvníci. V dětské herně, která má podobu zbrojnice, si mohou vyzkoušet dobové oblečení, výzbroj a výstroj a zahrát si na vojáky. Navíc jak děti, tak i dospělí si mohou zahrát hru Laudoncaching, obdobu stále oblíbenějšího Geocachingu.

Aktivní odpočinek

Město nabízí svým návštěvníkům četné možnosti sportovního vyžití. Celou oblast protkávají značené turistické trasy, cyklotrasy a naučné stezky. Nedaleko středu města se můžete vykoupat v moderním areálu s krytým i venkovním bazénem s moderním toboganem. V Novém Jičíně je také sportovní stadion, tenisové kurty, bowling, krytý zimní stadion, hala s hřišti pro squash, tenis a badminton.

Tipy na výlet

Pro milovníky přírody je na okraji města lesopark Skalky s venkovním Amfiteátrem, kde se v letních měsících konají nejrůznější kulturní, společenské akce a koncerty. Přes Skalky prochází Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého, která dále pokračuje směrem na Svinec. Z vrcholu Svince se otevírá krásný výhled na hřeben Beskyd, Hostýnské vrchy, Moravskou bránu, Oderské vrchy, Studénku, Ostravu, Hukvaldy a Štramberk. V roce 1981 byla na Svinci vybudována lyžařská sjezdovka spolu s lyžařskou chatou. Hlavní sjezdovka je dlouhá 480 m a má převýšení 120 m. Svým terénem je zajímavá i pro náročnější lyžaře. Svah je uměle zasněžován a každý večer se upravuje. Denně je zde také možnost večerního lyžování při umělém osvětlení. K rekreačním účelům slouží také malá vodní nádrž Čerťák, situována v nádherném romantickém údolí, kde lze kromě koupání i sportovně rybařit.

Kultura v Novém Jičíně

Každoročně se v Novém Jičíně koná mnoho zábavných kulturních a sportovních akcí. Mezi nejvýznamnější patří zábavně recesistická akce Pálení čarodějnic, která se koná vždy poslední dubnový den. Pod názvem Novojičínské léto probíhají na Masarykově náměstí nebo v přilehlých městských lokalitách od června do konce srpna koncerty více či méně známých profesionálních hudebních skupin. Novojičínské léto uzavírá další neodmyslitelná akce v Novém Jičíně a to Slavnost města, konaná vždy začátkem září. Nádvoří Žerotínského zámku je dějištěm dalších dvou pravidelných akcí – Velikonoční a Mikulášský jarmark. Příjemnou atmosféru v období adventu navozují Vánoční trhy na Masarykově náměstí.                  

          

Městský úřad Nový Jičín

adresa: Masarykovo nám. 1, 741 01 Nový Jičín
telefon: +420 556 768 222
e-mail: [email protected]
www.novyjicin.cz

Kalendář akcí

https://www.icnj.cz/kalendar-akci.html

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA