7 tipů, na co se připravit před cestou na Madeiru

Madeiru si zamilujete na první pohled. Tento ostrov nabízí nádherné pláže, vysoké hory, výborné jídlo i celoročně příjemné teploty. Ať už se sem vydáte na jaře nebo v zimě, místní flóra vás okouzlí. A vsadíme se, že nezůstane jen u jedné návštěvy.

1.   Rozdíl mezi severem a jihem

Madeira je malý ostrov, který ze severu na jih i ze západu na východ přejedete přibližně za hodinu. Přesto se od sebe sever a jih výrazně liší.

Divoký sever plný hor a rozbouřených vln

Na severu Madeiry najdete vysoké hory a rozbouřený oceán. Pokud rádi chodíte na treky do přírody, sever ostrova je pro vás to pravé místo. Počítejte ale s tím, že štíty hor jsou zde velmi strmé a cesta na vrchol si vyžádá hodně vaší energie. Také vlny v oceánu jsou vysoké, divoké a nebezpečné. Obzvlášť po 18. hodně večer se začínají výrazně zvedat a silou naráží do skalisek na pobřeží. Ne všude se dá vstoupit do moře, proto zde najdete lávové bazénky s mořskou vodou. Vytvořila je příroda s drobnou pomocí lidí. Jsou schované uprostřed skal a od oceánu je dělí menší zídka.

Turistický jih a klidné pláže

Příroda na jihu Madeiry je poměrně klidná, hory jsou zde nižší než na severu a vlny oceánu jen zlehka omývají pobřeží. Na jižní straně ostrova leží také hlavní město Funchal, kam míří většina turistů. V okolí města najdete klidné pláže, které jsou vhodné i pro rodiny s dětmi nebo pro seniory. Mezi ty nejhezčí pláže patří Formosa, Prainha nebo Vigario. Na jihu bydlí více jak 40 % obyvatel ostrova, jsou zde školy, nemocnice, velké hotely a kotví tu výletní lodě. 

2.   Počasí na Madeiře

Během roku

Madeirě se právem přezdívá Ostrov věčného jara. Teploty se celoročně pohybují v rozmezí příjemných 17 °C až 26 °C. Pokud si chcete odpočinout na pláži a opálit se, vydejte se na Madeiru raději v létě. Nebojte, pokud jste otužilí, vykoupete se i v zimních měsících. Ale připravte se na to, že oceán bude mít teplotu kolem 18 °C. Období od listopadu do února je proto vhodné především na treky do přírody a objevování ostrova.

Během dne

Slunce, déšť, vítr, horko, zima. To vše můžete na Madeiře zažít během jednoho dne. Pokud se vydáváte na trek do hor, náležitě se připravte. Nemusíte se bát, na ostrově vás mráz nikdy nečeká. Ale i silný déšť a vítr vám mohou túru pořádně znepříjemnit. Do batohu si raději zabalte lehkou nepromokavou bundu a přihoďte plavky. Během dne se vám bude hodit obojí.

3.   Jídlo a nákupy

Po celém ostrově najdete velké množství výborných restaurací, v nichž můžete ochutnávat místní speciality Madeiry. Kdykoliv vás přepadne chuť na něco dobrého, rozhlédněte se kolem sebe a posaďte se do jednoho z místních podniků. To stejné platí i o supermarketech a večerkách. Potraviny koupíte v každém menším městě. Ceny jsou velmi příznivé a v některých případech dokonce nižší než u nás. Vydáte-li se ale do hor, žádná restaurace ani večerka zde na vás nečeká. Mějte proto v batohu vždy dostatek vody a jídla. Celodenní treky jsou velmi náročné. Bez jídla by vám v kopcích bylo opravdu úzko.

4.   Doprava

Budete-li chtít prozkoumat Madeiru na vlastní pěst, máte dvě možnosti, jak se po ostrově pohybovat. Autobusy vás svezou na nejfrekventovanější místa, ale budete se muset přizpůsobit jízdním řádům. Lepší možností je půjčit si auto v některé ze známých sítí evropských autopůjčoven. Vzhledem k hornatému reliéfu ostrova je třeba počítat s klikatými a mnohdy úzkými silnicemi, které mohou být pro některé řidiče výzvou. Pokud toho chcete na Madeiře vidět opravdu hodně a užít si dovolenou bez starostí a v dobré společnosti, můžete vyrazit třeba na tento poznávací zájezd na Madeiru s turistikou.

5.   Platba kartou a výměna peněz

Na Madeiře se platí eurem, ale hotovost možná ani nebudete potřebovat. Ve všech restauracích i obchodech můžete platit kartou. Je to bezpečné a pokud u vaší banky nemáte poplatky za platbu v zahraničí, výměnu peněz neřešte. Kartou nezaplatíte pouze na trzích, malých obchodech, v pekárnách a u řidiče autobusu. Pro tento případ mějte vždy pár drobných po ruce. Peníze si vyberete jednoduše z bankomatu, kterých je ve městech spousta.

6.   Internet

Internetové připojení a mobilní data jsou na celém ostrově velmi kvalitní. Data fungují dokonce i vysoko v horách nebo na odlehlých plážích. Raději ale nic nenechávejte náhodě. Pokud se vydáváte na delší tůrů mimo civilizaci, stáhněte si offline mapu a mějte uložené veškeré důležité kontakty.

7.   Jazyk

Téměř všichni na Madeiře mluví anglicky. Dokonce i pokojské, prodavačky nebo obsluha v restauraci. Oficiálním jazykem je ale portugalština. Místním uděláte radost, když se naučíte několik frází v jejich rodné řeči. Nejčastěji rozhodně uslyšíte slovíčko obrigado, které znamená děkuji.

Autor: Linda Mannelová

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Booking.com
Booking.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama