REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 7.12. a svátek má Ambrož

Čeho se vyvarovat na dovolené v Turecku?

8. 7. 2021

1209592_84035016Říká se jiný kraj, jiný mrav. Na to bychom měli pamatovat vždy, když se vydáme do cizí země. Letos například patřilo Turecko k nejvyhledávanějším destinacím, přesto se zde turisté stále podivují některým zvykům. Někdy si i nechtěně rozhněvají místní obyvatele. Neznalost ale neomlouvá. Seznamte se s nejčastějšími omyly českých turistů.

Chutnalo vám? Nezapomeňte na dýško
V Turecku se po výtečné večeři číšníkovi dává dýško 10 % z celkové částky. Pokud chcete dát najevo, že vám nechutnalo, neplaťte žádné spropitné. Místní obyvatele spíš urazí, když jim dáte málo. Češi jsou zvyklí dorovnávat, to se ale na dovolené v Turecku nenosí.

Co se u stolu nedělá
Na veřejných místech jsou společenská faux pas vidět nejvíce. Proto ještě zůstaňme u stolování. Co byste u stolu neměli raději ventilovat?
Na doma byste si například měli schovat projevy rýmy, smrkání před lidmi je zde považováno za vrcholně neomalené. Turci také neradi vidí podrážku vaší boty. Až si tedy budete chtít u stolu přehodit nohu přes nohu, raději si to dvakrát rozmyslete.

REKLAMA

Pozor na důvěrnosti
Turecko je muslimská země. Sice patří k těm mírnějším, ale pořád tu platí pro projevy důvěrností trochu jiná pravidla. Nevadí, pokud se s partnerem nebo partnerkou vodíte za ruce nebo se občas políbíte. Hranici drobných polibků na veřejnosti však nepřekračujte, sice by vás nečekal zákonný postih, ale přinejmenším byste se setkali s tureckým pohoršením.

Mešity a běžné odívání
Oblékání tu není tak přísné jako v jiných muslimských zemích. V Turecku se zahalovat do burky běžně opravdu nemusíte. Turci se oblékají po evropsku, jen ženy se moc neodhalují, což ale neplatí pro cizinky. Můžete se odívat podle vlastního uvážení, odhalená ramena a nohy se tady cizinkám tolerují.
V moderních letoviscích se dokonce s ženou v burce už prakticky nesetkáte. Odívání se začíná měnit jen v mešitách a v průběhu ramadánu. V takovém případě se ženy bez ohledu na to, odkud pocházejí, musí důkladně zahalit. Například Istanbul však s ohledem na ženské oblékání tolik přísný nebude.
Rádi byste okusili tureckou kulturu na vlastní kůži?  Více se o zájezdech do Turecka dozvíte na www.blue-style.cz.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA