REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 7.12. a svátek má Ambrož

Chorvatsko – kdy, kam a jak vyrazit

8. 7. 2021

Možná i vy přemýšlíte, že byste chtěli do Chorvatska. Je tu pár mých osobních tipů, které možná pomohou těm, kteří se rozhodují, jestli a kam vyrazit.

 

Chorvatsko s cestovkou nebo bez cestovky?

REKLAMA

 

Hodně záleží na vašem pohodlí. Někomu nedělá problém si ubytování zařídit předem nebo až přímo na místě, jiný chce mít všechno černé na bílém. Pokud pojedete s cestovní kanceláří, trochu si připlatíte, ale bude o vás postaráno od A až po Z. Osobně jsem pro variantu jet bez cestovky, ale shánět si ubytování předem. Na místě budete po cestě unavení a nebude se vám chtít nic hledat, hlavně vás to nebude bavit.

REKLAMA

 

Jaké doklady s sebou?

 

Pro cestu do Chorvatska nebudete potřebovat pas, a to je dobrá zpráva. Stačí občanský průkaz. Ale dětské pasy samozřejmě zařiďte, pro děti do 15 let stojí 100 Kč a většinou jsou na úřadě připravené už během týdne, ačkoli je řádná lhůta pro jeho vyřízení 30 dní.

 
chorvatsko_06

Do apartmánu nebo do kempu?

 

Apartmánů je na březích Jaderského moře na výběr spousta. Ceny mimo sezónu začínají na 25 Eurech za slušný pokoj, v sezóně počítejte spíš s dvojnásobnou cenou. Chorvatsko je vyprahlé a většina Chorvatů svoje apartmány má na malých pozemcích, které většinou využívají na parkování aut pro ubytované. Jejich pozemky jsou často velké betonové plochy ještě víc umocňující místní vedra.

 

Jestli toužíte po rodinné pohodě, zahrát si s dětmi badminton, fotbal nebo na schovku, doporučuji kemp. Ty jsou navíc vybavené hřištěm a děti spaní ve stanu baví.

 

Co s sebou do kempu?

 

Tady je seznam kempového vybavení, na co byste neměli zapomenout a co se může hodit.

 

Stan, karimatka, spacáky nebo deky. Vhodný je polštářek, případně prostěradlo.

Smeták na vymetení stanu, kladívko na zatlučení kolíků, šňůra a kolíčky na sušení prádla. Hodí se také prodlužovací kabel, pokud budete využívat elektriku, protože ta už je součástí vašeho kempovacího místa. Svítilna. Repelent nebo jakýkoliv odpuzovač komárů.

 chorvatsko_01

Kempinkový stolek a židle. Vařič – pokud cestujete ve více lidech, rozhodně aspoň dvě plotýnky. K tomu sirky nebo zapalovač.

 

Nádobí – hrnky, talíře, příbory, hrnce, pánev, naběračka, vařečka, ostrý nůž. Může se hodit sítko. Větší nádoba na vodu. Jar a houbička, košík na nádobí. Termoska, případně cestovní lednička.

 

Základní potraviny jako je cukr, sůl, trochu mouky, nějaké těstoviny, med, čaj, káva. Hodně bude záležet na tom, jakou stravu preferujete. Někdo poveze masové konzervy, někdo si nakoupí spíš čerstvé ryby na trhu.

 chorvatsko_04

Kdy vyrazit?

 

Osobně bych nevolila úplně hlavní sezónu, ale chápu, že někteří jinak cestovat nemohou.

 

Výhody cesty v sezóně:

  • více otevřených restaurací, aktivit, bazénů
  • jistější počasí
  • delší den

 

Mezi nesporné výhody cesty po sezóně vidím:

  • teplé moře (oproti cestě v červnu)
  • levné ubytování a nižší ceny nejen na trhu
  • nehrozí tolik úpaly z parna

 

Nejméně srážek je na ostrově Hvar, ale tam už by se cesta značně prodloužila (i prodražila).

 

Možná jste nevěděli: jet na podzim na Jadran může být skvělé taky proto, že je od konce září do října sezóna mandarinek. Věděli jste, že se tady pěstují? Já ne. Takže rozhodně v příštích letech se na jejich plantáže v povodí řeky Neretvy vypravíme. 🙂

 

Cesta do Chorvatska – jak bude dlouhá a kolik bude stát?

 

Počítejte, že do Splitu pojedete asi 12 hodin. Máme vyzkoušenou trasu Praha/Jihlava/Vídeň/Graz/Maribor/Krapina/Split – je nejrychlejší a pro nás tudíž nejvýhodnější. Trochu byla komplikace na dálnici ve Slovinsku, snad bude v roce 2017 hotová, ale psali, že až po sezóně. Ve Slovinsku se nejspíš nějakému zdržení nevyhnete. Aktuálně po cestě v pátek na konci června 2017 v 5 hodin ráno bylo zdržení asi 1,5 hodiny.

 

Cesta s poplatky za dálnice vyjde přibližně na 6000 Kč.

 chorvatsko_02

Kam vyrazit s dětmi?

 

Omiš má rozhodně co nabídnout. Mohutné skály tu vystupují stovky metrů vysoko nad hladinu moře, mají sněhově bílou barvu a jsou sem tam porostlé svěže zelenými borovicemi. Omiš bych doporučila všem – vašim dětem se bude líbit písečná pláž, je tu opravdu jemný písek. Můžete vyrazit na raft nebo na výlet v údolí řeky Cetiny, přímo nad městečkem je pirátská pevnost Mirabella a další benátská pevnost Starigrad ještě o pár set metrů výše. I v Omiši je několik kempů. Jsou spíš menší, zato mají rodinnou atmosféru.

 

Baška Voda je mezi Čechy oblíbená. Není divu, moře tu má opravdu průzračně modrou barvu, taková čistota se jen tak nevidí. Pláž je tu sice kamínková, ale příjemně vyhřáté moře to dokonale vynahradí. I Baška je z jedné strany lemovaná mořem a z druhé vysokými epickými horami.

 

Tip na kemp – Solaris u Šibeniku. Jedná se o obrovský komplex, kde je několik hotelů a velký kemp speciálně pro karavany a obytná auta. Najdete všechno pro dokonalou dovolenou, obchod, bazény, upravené cesty, hřiště a taky spoustu atrakcí. I podmořský život.

 

Ceny v Chorvatsku

 

Počítejte tak o třetinu vyšší ceny. Už si ale taky dávejte pozor na kvalitu potravin, nemyslím si, že by ČR byla jediná, kde se prodejci snaží šidit.

 

Mimo sezónu byly ceny určitě nižší – zmrzka 6 – 8 kun, v Bašce jednoznačně nejnižší. Pršuty a sýry různě od 100 kun nahoru za kilogram. Víno na trhu 20 – 50, olivový olej 80 kn. Peníze jsme měnili už v Praze, náš kurz byl 3,65 za jednu kunu, stejný je i letos v sezóně 2017.

 

Kam vyrážíte na dovolenou vy?

 

Autor: Iva Baltaretu, blog DIY projekty

chorvatsko_03 

 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA