REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 7.6. a svátek má Iveta

Dárkové poukazy k návštěvě jeskyní

8. 7. 2021

dloDarovat knihu, kytici nebo třeba dort není nijak neobvyklé. Nyní můžete darovat i návštěvu některé z našich čtrnácti zpřístupněných jeskyní. Jedná se o novinka Správy jeskyní České republiky, která tak nabízí formou Dárkový poukaz možnost potěšit své blízké. Může to být i inspirace pro odměny vašich zaměstnanců nebo jejich rodinných příslušníků. Poukaz lze zakoupit v každé ze zpřístupněných jeskyní, například během návštěvy, nebo také z pohodlí domova prostřednictvím webových stránek www.caves.cz. Na těchto stránkách si také můžete prohlédnout prezentace jednotlivých jeskyní, jejich otevírací doby, časy a náročnost prohlídek a neposlední řadě také informace o teplotách v nich.

Poukazy je možné uplatnit po dobu dvanácti měsíců ode dne zakoupení a platí pro vyznačený počet osob. Pouze v případě návštěvy Punkevních jeskyní a zážitkové trasy do Nagelovy propasti ve Sloupsko-šošůvských jeskyních je potřebná rezervace. K dárkovému poukazu obdrží každý i vkusnou obálku.

Lokality s jeskyněmi jsou rozptýleny po celém území republiky. V Moravském krasu je pět veřejnosti zpřístupněných jeskyní: Punkevní s propastí Macocha, Kateřinská, Balcarka, Sloupsko-šošůvské

REKLAMA

a Výpustek. Druhým nejvýznamnějším krasovým územím je Český kras na dolním toku Berounky jihozápadně od Prahy. Jeskyní je tu na 800, ale zpřístupněny pro veřejnost jsou pouze jeskyně Koněpruské. Na Moravě dále nalezneme Javoříčský kras se zpřístupněnými Javoříčskými jeskyněmi, Mladečský kras s veřejnosti přístupnými jeskyněmi Mladečskými a Hranický kras. V Hranickém

krasu se vedle zpřístupněných Zbrašovských aragonitových jeskyních nachází také nejhlubší propast České republiky – Hranická. V Čechách patří k významnějším Chýnovský kras se zpřístupněnou Chýnovskou jeskyní, na severu kras Ještědského hřbetu a malé krasové oblasti v Podkrkonoší se

REKLAMA

zpřístupněnými Bozkovskými dolomitovými jeskyněmi. Na severní Moravě je to zejména kras Králického Sněžníku, překračující hranice do Polska, kras pásma Branné se zpřístupněnými Jeskyněmi Na Pomezí a kras Supíkovické a Žulovské pahorkatiny se zpřístupněnou Jeskyní Na Špičáku. Na východě republiky, v geologických jednotkách náležících již Karpatské soustavě, se vyskytují krasové jevy s jeskyněmi zejména ve vápencích svrchní jury až křídy v Pavlovských vrších, kde je zpřístupněna Jeskyně Na Turoldu.

Každá z jeskyní je zajímavá něčím jiným, žádná není stejná. Naleznete v nich nejen stopy geologického vývoje, krásu krápníkové výzdoby, ale také stopy činnosti člověka či pozůstatky prehistorických zvířat. Prokazatelně obývány byly jeskyně Českého i Moravského krasu od mladší fáze středního paleolitu asi před 130 tisíci až 40 – 35 tisíci lety.

Otevírací dobu, ceny vstupného, teplotu v jeskyni i délku prohlídky naleznete na www.caves.cz.

Na těchto webových stránkách se dozvíte mnohé i o dalších akcích, koncertech, či výstavách zpřístupněných jeskyních u nás.

pouz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA