REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 7.12. a svátek má Ambrož

Do jeskyní i mimo hlavní sezonu

8. 7. 2021

Letošní sezona v našich zpřístupněných jeskyních byla úspěšná nejen počtem lidí, kteří je navštívili, ale i díky dokončení několika velkých investičních akcí, které zajisté přispějí k ještě větší spokojenosti návštěvníků. Po více než roce byla otevřena pro veřejnost nová provozní budova u Punkevních jeskyní. Architektonicky moderně pojatý objekt poskytuje nyní turistům mnohem větší komfort během návštěvy jeskyní.

ef

Jeskyně, kromě krásy své výzdoby, jsou hlavně místem zakonzervovaného času. Využívali je pravěcí lidé, kterým sloužily jako úkryt i jako trvaleji osídlené příbytky. Při výzkumu jsou v sedimentech nalézány mnohdy kosti pravěkých zvířat. V novějších dobách sloužily jeskyně také jako podzemní továrny, vojenské kryty, místo těžby fosfátových hlín, ale také jako léčebné místo například při plicních onemocněních.
Všechny tyto aspekty vztahu lidí a jeskyní si klade za cíl představit série nových expozic v Moravském krasu, která byla také letos dokončena pod názvem Jeskyně a lidé. Je soustředěna ve čtyřech areálech jeskyní: v jeskyni Kůlna, jež je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, v jeskyni Balcarka, Kateřinské jeskyni a největší část je v areálu jeskyně Výpustek.

REKLAMA

gffh

V zimních měsících nejsou veřejnosti otevřeny všechny jeskyně, některé jsou uzavřeny, protože slouží jako zimoviště netopýrů, v některých probíhají udržovací práce na návštěvnických trasách. Kdo se rozhodne pro návštěvu v tomto období, má jistotu klidné prohlídky bez čekání. Expozice v jeskyni Kůlna je v zimním období přístupná v rámci prohlídky Šosůvské části při světle baterek. Expozice u jeskyně Výpustek je stejně jako jeskyně přístupná celoročně.

REKLAMA

Mimo Moravský kras jsou ještě celoročně otevřené Bozkovské dolomitové jeskyně, mimo prosinec je otevřeno v Mladečských jeskyních, jeskyni Na Javoříčku, v jeskyni Na Pomezí a Na Špičáku po dohodě. Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou zcela uzavřeny v lednu. Detailní informace, případně kontakty na objednávky prohlídek získáte na webových stránkách Správy jeskyní České republiky www.caves.cz.

hfgh

Čtrnáct veřejnosti zpřístupněných jeskyních v Čechách a na Moravě nabízí kromě možnosti obdivovat krásy jejich krápníkové výzdoby také poučení v navazujících expozicích. Na webových stránkách Správy jeskyní ČR se dozvíte mnohé o zpřístupněných jeskyních a novinkách či akcích v nich.

Otevírací doby, ceny vstupného, teploty v jeskyních i délky prohlídek naleznete na www.caves.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA