REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 30.11. a svátek má Ondřej

Hurá na dovolenou! Nezapomněli jste na nic?

8. 7. 2021

Koupili jste si dovolenou a už se vidíte, jak si užíváte zaslouženého odpočinku. Než ale opustíte domovní práh, zkontrolujte si, jestli jste na něco nezapomněli.

Bez dokladů ani ránu

Ať už cestujete kamkoliv, nejdůležitější jsou vždy dvě věci – mít v pořádku doklady a mít u sebe alespoň nějaké peníze.

REKLAMA

Už v momentě, kdy si zájezd nebo letenky kupujete, byste si měli zkontrolovat, kdy vám končí platnost občanského průkazu nebo pasu. Zavčasu byste si měli zařídit také případná víza. Od všech podstatných dokladů si pořiďte kopie a uschovejte si je bokem od originálů.

Co se peněz týče, nebývá nejbezpečnější mít u sebe hotovost na celou dobu pobytu. Než ale odletíte jen s platební kartou, ujistěte se, že budete mít v destinací k dispozici bankomat, odkud peníze vyberete. Doporučujeme cestovat alespoň s hotovostí pro první dva dny, nejlépe s eury nebo dolary, které snadno směníte i v nejvzdálenějších končinách, pokud si nemůžete v Česku směnit na příslušnou měnu.

REKLAMA

Nepodceňujte zdravotní rizika

I když máte na místě slíbeny služby delegáta, minimálně základní lékovou výbavu byste si měli vzít z domu – prášky proti bolesti, tablety proti horečce, náplasti na puchýře, chladivý gel na spáleniny, opalovací krém, léky proti průjmu, dezinfekci a pravidelně užívané léky by měly tvořit základ vaší cestovní lékárničky.

Nezapomínejte ani na cestovní pojištění do zahraničí. Mimo ČR vám sice platí Evropský průkaz zdravotního pojištění, ale lokální zdravotnictví nemusí vždy poskytovat bezplatně takový rozsah služeb jako v České republice. Spoluúčast se v takovém případě může vyšplhat velice vysoko a bez cestovního pojištění byste ji museli platit z vlastní kapsy. Zjistěte si předem také, zda nebudete potřebovat do cílové destinace některé z nadstandardních očkování – například proti tyfu.

 

Do hor dále nezapomeňte

  • Zabalit si oblečení přiměřené teplotním podmínkám
  • Zapsat si telefonní čísla na místní horskou službu
  • Vzít si čelní svítilnu
  • Přibalit nabitou powerbanku na dobíjení mobilního telefonu

Pokud se chystáte na několikadenní trek, dobře si propočítejte množství potřebného jídla, dohledejte si místa, kde budete kupovat zásoby, a informujte se také o zdrojích pitné vody. V případě čerpání vody z přírodních zdrojů se vám bude hodit vodní filtr.

 hory_02

K moři dále nezapomeňte

  • Přibalit si osušku na pláž
  • Vzít si plážovou tašku na všechny nezbytnosti k vodě
  • Koupit si krém s vyšším ochranným faktorem
  • Pořídit bonbony na cucání proti angíně a nachlazení z klimatizace

Rozhodně doma nezapomeňte sluneční brýle a od věci nejsou ani boty do vody, díky kterým se vyhnete mořským ježkům zapíchnutým do nohy a podobným radostem.

Na závěr ještě požádejte sousedku, aby vám zalévala kytky, a domácím zvířatům zajistěte hlídání a krmení a můžete směle vyrazit. Přejeme krásnou dovolenou!

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA