REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 7.12. a svátek má Ambrož

Jak je to s havarijním pojištěním v zahraničí?

23. 6. 2022

Léto je konečně tady, spolu s ním přišel i čas dovolených. Plánujete na některou z nich vyrazit autem? Povedou vaše cesty i za hranice naší vlasti? Pak nezapomeňte pojistit svého plechového kamaráda. Ani jemu se totiž na cestách nemusí patálie vyhýbat.

Každé auto musí mít sjednané povinné ručení

Zákonné pojištění vozidla, jinak také povinné ručení nebo pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, musí mít sjednané každé vozidlo. Řidiče kryje pro případ, že svým vozem způsobí někomu jinému škodu, je jedno zda na majetku, zdraví, životě nebo ušlý zisk.

A co havarijní pojištění?

Oproti povinnému ručení, které je ze zákona nutností, je sjednání havarijního pojištění dobrovolné. Při dopravní nehodě, kterou zavinil pojištěný řidič, slouží ke krytí škod na vlastním voze, kromě toho vás ochrání také před škodami způsobenými živly nebo těmi, které vzniknou v důsledku odcizení, havárie, vandalismu nebo neoprávněného užití vozidla.

REKLAMA

Jak si sjednat havarijní pojištění na dovolenou?

Nejlepší cestou k havarijnímu pojištění je sjednat si ho spolu s povinným ručením. Mnohé pojišťovny to zohlední a vy se můžete těšit na nižší pojistné nebo lepší podmínky pojištění. U některých vozů, hlavně těch starších, se ale jeho sjednání nevyplatí. Tak co s tím? Pojišťovny nabízí krátkodobé havarijní pojištění, právě třeba na dobu dovolené. Můžete si ho sjednat na týden, dva týdny, měsíc, nebo třeba i dva měsíce.

I v tomto případě byste měli porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven, využít k tomu můžete online srovnávač pojištění. Zajímejte se o:

REKLAMA

  • Rozsah plnění
  • Pojistné limity
  • Výluky z pojištění, tedy situace, kdy pojišťovna nebude plnit.
  • Rozsah asistenčních služeb
  • Výši spoluúčasti

Víte, že pokud máte havarijní pojištění uzavřené spolu s povinným ručením nebo samostatně, ještě nemusíte mít vyhráno?

Zkontrolujte si v pojistné smlouvě, zda platí i v zemi, kam se chystáte a vůbec ve všech, přes které pojedete. Standardně sice havarijko sjednané v ČR platí v zemích Evropské unie, trasa ale může vést i přes země, které jejím členem nejsou.

Na co se vztahuje havarijní pojištění do zahraničí?

Krátkodobé havarijní pojištění do zahraničí platí výhradně v přesně vymezené době, která odpovídá skutečné době dovolené a vztahuje se na:

REKLAMA

  • Nehody
  • Poruchy vozidla
  • Vandalismus
  • Oceníte i asistenční služby
  • Součástí může být i odtah vozidla, krýt může i jeho opravu.
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA