REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 7.12. a svátek má Ambrož

Jeskyně a lidé – nové expozice v Moravském krasu

8. 7. 2021

Lidé a jeskyně, to je pradávný příběh, v němž se prolíná několik rovin – od přirozeného využití až k drancování podzemí v honbě za jeho bohatstvím. Jeskyně, a hlavně jejich vchodové partie sloužily pravěkému člověku jako přirozený úkryt či příbytek. Nalezneme zde i první dochované doklady pravěkého umění či pozůstatky rituálních obřadů.

gfg

Ani novější či současná doba neponechává jeskyně nepovšimnuty. Jedním z nejznámějších způsobu využití je jejich šetrné zpřístupnění pro veřejnost. Známé jsou však i jiné aktivity – úpravy pro vojenské účely, podzemní továrny nebo těžba sedimentů sloužících jako hnojiva. Jeskynní mikroklima slouží často jako ideální místo pro speleoterapii. V posledních dvou stech letech jsou jeskyně objektem zájmu vědců, hlavně speleologů, ale pozůstatky lidské činnosti poskytují množství materiálu také archeologům či historikům.

REKLAMA

Oblast Moravského krasu je nejvýznamnějším krasovým územím u nás. Plocha devonských vápenců o výměře cca 94 km2 je součástí Drahanské vrchoviny. Rozvinula se zde rozmanitá škála povrchových i podzemních krasových jevů a je zde evidováno více než 1100 jeskyní, včetně dvou nejdelších krasových systémů v České republice. Nacházíme zde množství významných paleontologických a archeologických lokalit, které dokládají vývoj člověka a zvířat v pravěku.

gg

REKLAMA

Nová expozice je soustředěna do čtyř areálů veřejnosti zpřístupněných jeskyní Moravského krasu. Největší část je instalována u jeskyně Výpustek. Bohatá historie Křtinského údolí sahá od pravěku přes období druhé světové války až do současnosti. Na názorných příkladech zde poznáme geologii, krasové jevy, pravěkou zvířenu i doklady o osídlování, objevování a využívání jeskyní člověkem.

Další části expozice jsou rozmístěny do evropsky významné archeologické lokality jeskyní Sloupsko-šošůvských. V jeskyni Kůlna, která je součástí prohlídkového okruhu je instalováno dioráma s množstvím ukázek originálních nálezů.

fgdf

Portál Kateřinské jeskyně již v neolitu sloužil lidem mladší doby kamenné pro jejich rituální obřady. Jeskyni také často využívali k zimnímu spánku jeskynní medvědi.

V jeskyni Balcarka je pozornost věnována „porodnici“ jeskynních medvědů a podzemní muzeum představuje lovce sobů a koní.

Stovky vystavených fotografií, kreseb, map i filmů dokládají práci mnoha známých i zapomenutých jeskyňářů a jejich pomocníků, vědců a badatelů, kteří započali nikdy nekončící zkoumání podzemního světa. Expozice Jeskyně a lidé bude sloužit i jako studijní prostor pro ty, kteří se nespokojí s pouhou turistickou prohlídkou jeskyní, ale mají zájem o hlubší pohled na jejich vznik a utváření a historické souvislosti.

Na webových stránkách se dozvíte mnohé i o dalších třinácti zpřístupněných jeskyních u nás. Otevírací dobu, ceny vstupného, teplotu v jeskyni i délku prohlídky naleznete na www.caves.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA