REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Poznejte místo, kde se před 200 lety zrodila genetika!

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Mendlovo nám. 157, 603 00 Brno-střed-Staré Brno, Česko, Zobrazit na mapě

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity navazuje svou činností na odkaz G. J. Mendela. Je místem setkávání odborníků i centrem prezentací výsledků vědy a výzkumu široké veřejnosti. Kromě expozice o G. J. Mendelovi je v prostorách muzea organizována řada přednášek především z oblasti genetiky, ale i dalších oborů vyučovaných na Masarykově univerzitě. Na mezinárodně známých Mendel Lectures přednášela také řada nositelů Nobelovy ceny. Úspěšné jsou i přednášky Seminar Series, z oblasti věd o živé a neživé přírodě i z humanitních oborů.

Expozice „Gregor Johann Mendel – příběh skromného génia“ představuje zakladatele genetiky v moderním pojetí a zdůrazňuje osobnost Mendela především jako všestranného člověka. Součástí výstavy je také originální rukopis G. J. Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy.

K 200. výročí narození G. J. Mendela byl v roce 2022 obnoven jeho skleník v areálu klášterní zahrady, Mendelovo muzeum se pak rozrostlo o další stálou expozici „Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky“. Ta přibližuje jak Mendelovy pokusy, tak i obecné základy genetiky, a to moderní interaktivní formou, přístupnou studentům i veřejnosti.

Kromě samotných expozic pak Mendelovo muzeum zprostředkovává prohlídky prostorů opatství – augustiniánské knihovny a refektáře, baziliky Nanebevzetí Panny Marie, Mendelova včelína a klášterní zahrady s obnoveným Mendelovým skleníkem. Pro prohlídku těchto okruhů je nutná rezervace. V areálu kláštera se nachází i Muzeum starobrněnského opatství.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA