REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 26.9. a svátek má Andrea

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – jedinečné muzeum v jedinečném prostředí

Muzeum silnic ve Vikýřovicích

Hraběšická 203/203, 788 13 Vikýřovice, Česko, Zobrazit na mapě

Vikýřovice naleznete v Olomouckém kraji, co by kamenem dohodil od Šumperka. Muzeum silnic ve Vikýřovicích se nachází v objektu tzv. Krenišovského dvora. V historické lokalitě Krenišov stával panský dvůr již od 16. století.

Místo je vhodné pro malé i velké, zabaví se tu opravdu každý. Najdete tu mnoho zajímavého, i když jste si to původně třeba nemysleli. Muzeum je obsáhlé, a má mnoho interaktivních prvků, můžete zhlédnout jedno z naučných videí, jako bonus je k dispozici funkční vláček. Dozvíte se zajímavosti z okolí, ať už z historie současné anebo dávno zapomenuté.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích je muzeem s celorepublikovou působností, jeho akviziční, prezentační i vědecko-výzkumná činnost je zaměřena na celou Českou republiku.

Dozvíte se zajímavosti jako jsou historické silniční stroje, mostní konstrukce různých materiálů a tvarů a v neposlední řadě je k vidění také obsáhlá výstava děl sobotínských železáren.

Ve sbírkovém fondu muzea je evidováno přes 1. 500 sbírkových předmětů. Muzejní knihovna má na 500 publikací se silniční tématikou.

V rámci prohlídky se můžete seznámit s vývojem silnic od nejstarších stezek po dnešní moderní silnice na území Čech, Moravy a Slezska. Nahlédnete do těžké práce cestářů, v interaktivní části expozice je k dispozici několik zajímavých dokumentů, které ukazují nesnadnou každodenní činnost silničářů. V expozici se nachází nespočet historických map, dokumentů, kronik, vzácných fotografií a starých dopravních značek. Na několika modelech uvidíte několik typů vozovek.

Jedna z expozic pohlíží na mosty nejen jako na spojnici cest a silnic, ale na řadě mincí, bankovek a poštovních známek také jako symbolický spojovací článek lidských osudů.

Zajímavou součástí expozice je dobové panorama s výjevem ze života cestáře, společně s používaným nářadím např. již zapomenutou šutrovačkou.

V rámci expozice Via est vita silnice je život poznáte vývoj silničních mostů od nejstarších dob. I tuto část pro názornější představu doprovází fotografie a modely různých typů mostů. Muzejní expozice je věnována historii cest a silnic, práci cestářů a silničářů. Unikátní je sbírka služebních a firemních odznaků a medailí, zrekonstruované silniční sáně, bryčka a originální čuba.

Ve Venkovní expozici mechanismů a mostů lze zhlédnout zajímavé a dosud funkční mechanismy či ocelové příhradové mosty. Na nádvoří muzea jsou vystaveny renovované silniční mechanismy jako traktorová sněhová fréza nebo nakladač jůza.

Mezi ukázkami různých způsobů dláždění byla instalována dřevěná socha sv. Kryštofa, patrona všech, kdo se pohybují po cestách a silnicích.

Jedna ze stálých expozic Po stopách bratří Kleinů je věnována životu a dílu rodu Kleinů. Počínaje prvními podnikatelskými krůčky v 1. polovině 19. století, přes úpravy zámeckého parku v Lednici, až ke stavbám řady státních a zemských silnic.

Kromě stálých expozic jsou ve dvou výstavních sálech instalovány tematické výstavy a v novém přednáškovém sále se konají přednášky.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA