REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Nekonečné poznávání a objevování na vás čeká v Muzeu umění Olomouc

Muzeum umění Olomouc

Denisova 824/47, 779 00 Olomouc, Česko, Zobrazit na mapě

Muzeum umění Olomouc patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu u nás. Muzeum představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech: Arcidiecézní muzeum Olomouc, Muzeum moderního umění a Arcidiecézní muzeum Kroměříž.

Muzeum umění Olomouc bylo založeno v roce 1951 jako součást Vlastivědného muzea v Olomouci. Samostatnou budovu v samém srdci města muzeum získalo po roce 1989. Muzeum spravuje přes 90 tisíc sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury. Kromě toho však muzeum spravuje dalších asi 105 tisíc sbírkových předmětů Arcibiskupství olomouckého. Je zde tedy opravdu mnoho k objevování a obdivování, návštěva stojí za to.

Součástí Muzea umění je kavárna, kde se můžete občerstvit, a také sály pro doprovodné kulturní programy. Zajímavé čtení si můžete zakoupit v prodejně katalogů a publikací.

Pokud se rádi kocháte výhledy, rozhodně se vydejte na věžičku, vystoupejte po schodech, odkud je krásný výhled na Olomouc.

Muzeu moderního umění převažují expozice a krátkodobé výstavy specializující se na výtvarné kultury 20. a 21. století. Pořádá dlouhodobé expozice i krátkodobé výstavy českého i zahraničního moderního umění.  

Součástí Muzea umění je Arcidiecézní muzeum Olomouc, které bylo založeno v roce 1998 ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým, jako první muzeum u nás orientované k duchovní kultuře. Areál byl veřejnosti zpřístupněn až v červnu 2006. Součástí muzea se stal románský palác moravských biskupů u baziliky svatého Václava na olomouckém Přemyslovském hradě. Jsou zde citlivě skloubeny moderní prvky a původní historická část. Arcidiecézní muzeum Olomouc je jedinou památkou v České republice, která získala prestižní označení Evropské dědictví. Jistě vás zde zaujme biskupský kočár, klenotnice s opravdu mistrovskými řemeslnými díly nebo také obrazy ze sbírek olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo, rovněž ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým, založeno v červnu 2007 jako detašované pracoviště na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Zámecké sbírky z oblasti malířské, kresebné, grafické sbírky, kolekce mincí a medailí, hudební archiv, sbírka mobiliáře a knihovna, to vše je zde k nahlédnutí. Kroměřížský zámek byl v roce 1995 společně s historickými zahradami prohlášen národní kulturní památkou a v roce 1998 zapsán na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Otevírací doba

Otevřeno denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin
(poslední vstup 17.30 hodin)

UPOZORNĚNÍ:  Na budově Muzea moderního umění je pohyblivá socha Lupiče od Davida Černého. V letní sezoně je v provozu každý den od 13.10 hodin. V zimní sezoně od 1. 10. do 31. 3. je mimo provoz. Děkujeme za pochopení.

UPOZORNĚNÍ: V případě vernisáže v Muzeu moderního umění je v ten den budova od 15 hodin uzavřena. Prostory muzea jsou pro veřejnost opět přístupné v 18.00, tedy půl hodiny před začátkem vernisáže.

Arcidiecézní muzeum Olomouc

adresa: Václavské nám. 811, 779 00 Olomouc
telefon: 585 514 190

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

adresa: Sněmovní nám 1, 767 01 Kroměříž
telefon: 573 332 037

Muzeum umění Olomouc

adresa: Denisova 824/47, 779 00 Olomouc
telefon: 585 514 111
e-mail: [email protected]

www.olmuart.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA