REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

Neapol: buď ji milujete nebo nenávidíte

Neapol spojuje rysy mnoha kultur a historických období. Rozhodně patří mezi nejzajímavější města Itálie. Získá si vás svou divokostí, nádherným pobřežím, tisíce let starými památkami i výborným jídlem. Vydejte se do tohoto fascinujícího města společně s námi. 

Jen se toulejte uličkami

Neapolské uličky si buď zamilujete na první pohled nebo si vaše srdce nikdy nezískají. Jsou úzké a domy kolem nich vysoké. Při procházkách se snadno ztratíte, protože nebudete mít možnost rozhlédnout se kolem dokola. Krása těchto uliček ale spočívá právě v jejich divokosti.

Vysoko nad hlavou budete mít natažené šňůry na prádlo a hned v úrovni chodníku nakouknete otevřenými dveřmi do bytů místních. Neuvidíte žádné chodby, ale rovnou nahlédnete do ložnice, kde pod křížem leží staří obyvatelé Neapole se zapnutou televizí a talířem těstovin na klíně. Pokud si říkáte, že Neapol je lehce surreálná, máte pravdu. V jiném italském městě toto neuvidíte.

REKLAMA

Pochutnejte si na nejlepší pizze na světě

V Neapoli najdete jednu z nejlepších pizz, ne-li tu nejlepší v Itálii. Její příběh se začal psát v roce 1899, kdy do města zavítala italská královna Margherita. Jistý pizzař jménem Rafael Esposito byl požádán, aby pro královnu vytvořil speciální pizzovou pochoutku. Přemýšlel, čím by jí poctil a nakonec vykouzlil tříbarevnou kombinaci z rajčatového základu, mozzarelly a bazalky. Trikolora v podobě červené, bílé a zelené není náhodná. Symbolizuje totiž vlajku samotné Itálie.

Obdivujte starodávné památky a krásy přírody

Až se procházek po uličkách Neapole nabažíte, vydejte se na výlet za hranice města. Rozhodně budete mít co objevovat.

REKLAMA

Pompeje a Herculaneo

Tyto památky patří k symbolům Itálie. Roku 79 n. l. zaplavila tato místa láva ze sopky a Pompeje zmizely pod zemí na téměř osmnáct století. Sopečný prach má ale konzervační vlastnosti, a tak města byla v 19. a 20. století odkryta archeologii ve své téměř původní podobě.

Obě místa pohodlně navštívíte během jednodenního výletu z Neapole. Z hlavního nádraží vyjíždí pravidelně vlaky, které vás do Pompejí dopraví přibližně za 35 minut.

Vesuv

Dominantou Neapole je sopka Vesuv. Nachází se několik desítek kilometrů od města a od roku 1944 je považována za spící. To ale nic nemění na tom, že je aktivní a erupce může přijít prakticky kdykoliv. Sopka je volně přístupná pro turisty a naskytne se vám z ní nádherný výhled na okolí.

Na Vesuv se pohodlně dostanete autobusem až do výšky 1 000 m n. m. Na vrchol lehce dojdete pěšky po vyznačené trase.

Pláže a Amalfské pobřeží

Podél Neapole se rozprostírá množství krásných pláží. Směrem na západ objevíte několik kilometrů dlouhé pláže Lido di Licola a Lago Patria. Z Neapolského zálivu také pravidelně vyplouvají lodě na známé ostrovy Ischia, Capri nebo Procida.

Zapomenout nesmíte ani na Amalfské pobřeží, které patří mezi jedno z nejhezčích podél Středozemního moře. Právě zde najdete známá letoviska Positano, Amalfi, Praiano nebo Ravello.

Pozor na podvodníky

Itálii rozděluje na průmyslový sever a zemědělský jih pomyslná přímka, která se táhne kousek pod Římem. Neapol se tedy nachází již na jihu. Patří mezi nejkrásnější, ale také nejnebezpečnější města v zemi. Pozor si musíte dát na:

  • kapsáře, kteří využívají tlačenic v přeplněných ulicích,
  • zloděje, kteří kolem vás projedou na skútru a vytrhnou vám kabelku z ruky,
  • podvodníky, kteří simulují defekt na autě nebo na skútru a během pomoci vás okradou,
  • zlodějíčky, kteří vám ukradnou ve chvíli nepozornosti telefon ze stolu nebo kabelku ze židle.

Ale nebojte. Budete-li obezřetní, návštěvu Neapole si užijete na sto procent. Toto město má rozhodně co nabídnout.

A pokud vás láká poznávání krás Itálie a nechcete strávit celou dovolenou jen jednom místě, prozkoumejte zemi ve tvaru kozačky na jednom z poznávacích zájezdů do Itálie. Můžete se zaměřit třeba na jednu z oblastí od Dolomit přes Toskánsko až po Sicílii a zkombinovat návštěvu historických městeček s výšlapem na hory i zastávkou na mořském pobřeží.

Autor: Linda Mannelová

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA