REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 30.11. a svátek má Ondřej

Nejlepší jídlo a pití na turistiku? Je to jednodušší, než si myslíte

29. 8. 2021

Řízek v chlebu je česká turistická klasika. Lze ho ale doporučit jako vhodnou svačinu pro pěší výlety? Podívejme se na zoubek optimálnímu turistickému jídlu.

Když se chystáte na výšlap, přemýšlejte už nad večeří den předem. Jídlo by to mělo být dobře stravitelné a bohaté na sacharidy. Snídani v den výletu zvolte také lehkou, aby vám po ní nebylo těžko ještě během cesty. Pokud jde o zdravé jídlo s sebou, je hlavní si ho vůbec vzít. Jestli budete venku několik hodin, určitě si vezměte svačinu na cestu.

Chleba ano, ale bez řízku

Volba jídla záleží na náročnosti a délce turistického výkonu, pokud máte turistiku jen jako hobby a neprovozujete ji vrcholově, vystačíte si s něčím vcelku obyčejným. Abyste dodali energii svalům, měly by ve svačině převládat sacharidy. Je tak naprosto v pořádku, když jejím základem bude pečivo. Chuť na řízek si ale nechte zajít. Obsahuje sice bílkoviny, ale také spoustu tuku. Ten tělo tráví nejpomaleji, na výletě vás akorát „zaplácne“, ale energii z něj začnete získávat, až když se vrátíte domů.

REKLAMA

Jak je to s doplňky stravy?

Speciální potraviny jako proteinové prášky nebo energetické gely nejsou pro turistiku nutné, ale použít je můžete. Pokud turistiku spojujete s běháním, poslouží vám energetické gely, tyčinky. Při několikadenních výletech s nocováním venku, kdy si nesete všechno s sebou, se zase hodí různé proteinové prášky anebo instantní kaše. Dodají potřebné živiny, ale nezaberou moc místa. Chcete-li ušetřit, kupte s odměnou za nákupy od Tipli. Využívat ji můžete i opakovaně, nejen na potraviny a ve více než tisícovce e-shopů.

Obložené pečivo na tisíc způsobů

Nejlepší výletnická svačina je obložené pečivo. Tmavá houska, trochu žervé, plátek sýra a šunky, salát a okurek. Nebo zkuste kombinaci s vejcem natvrdo a tuňákem. Kreativitě se meze nekladou. S čím to ale nepřehánějte, jsou tuky. Naopak si dopřejte hodně zeleniny a ovoce.

REKLAMA

Jinou variantou „sacharidů s něčím“ jsou také těstovinové saláty. Penne, rajče, okurka, mozzarella, trochu restovaného kuřecího, jogurtový dresing. Šup s tím do krabičky a obědosvačina je hotová. Jen si nezapomeňte vidličku.

Sladké povoleno

Vzhledem k energetické náročnosti turistiky nejsou zapovězeny ani sladkosti. Je po nich ale brzo hlad, protože jednoduché cukry mají vysoký glykemický index. Vhodné jsou müsli tyčinky, celozrnné sušenky apod. Vyhněte se naopak oplatkům s mastnými krémy. Výborné je také domácí pečivo. Pokud je pečení vaším hobby, zabijete dvě mouchy jednou ranou.

S pitím se netahejte, hledejte prameny

Jídlo s sebou určitě potřebujete, tahat litry pití ale většinou není nutné, daleko lepší je si naplánovat cestu tak, abyste mohli láhev doplňovat po cestě. Nejlepší na pití je čistá voda, proto plánujte předem cestu tak, abyste potkali nějaký pramen, studánku (nebo třeba benzínku s WC, kde si vodu napustíte).

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA