REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 30.11. a svátek má Ondřej

Svatá země – Izrael

8. 7. 2021

Nikde na světě nenaleznete tolik památek spjatých s historií starou až šest tisíc let jako právě v Izraeli, ani nikde jinde nevzniklo tolik filosoficko-náboženských proudů jako právě zde. Izrael je svatou zemí pro křesťany, židy i muslimy, je prostě nádherný a pokud jste jej ještě nenavštívili, není už proč déle váhat!

 

Oficiální název země: Stát Izrael Medinat Jisrael (hebrejsky) Daulat Isrá´íl (arabsky) State of Izrael (anglicky).

REKLAMA

Pro židy je to země Bohem zaslíbená, minulé slávy i nových nadějí. Pro muslimy je to země, kde proroci stoupali k nebesům. Pro křesťany země, kde se narodil, žil, učil, dělal zázraky a byl ukřižován Ježíš Kristus. Na jeho památku si můžete v Jeruzalémě projít Křížovou cestu se 14-ti zastávkami.

Izrael je co se týče velikosti malá země, ale velká duchem. V poměru je zhruba jako jedna čtvrtina České republiky, ovšem má velmi strategickou polohu, a stává se tak křižovatkou cest tří kontinentů: Asie, Afriky a Evropy. Pro tuto polohu byl a je Izrael zemí neklidu.

REKLAMA

Izrael leží na Blízkém východě, a jeho rozloha činí 20.770 km2. Rozkládá se podél Středozemního moře a sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Je zde obrovská pestrost podnebí, v šířce 100 km existují současně tři druhy podnebních pásem: u Středozemního moře je subtropické pásmo, ve středu krajiny je příjemné evropské podnebí, v údolí Mrtvého moře, koryta řeky Jordánu a na Negevské poušti je tropické pásmo. Mrtvé moře je nejníže položeným místem Izraele, ale i na zeměkouli. Celé území je dlouhé 520 km a je velmi úzké, v nejširším bodě měří 116 km.

Velkým problémem je voda. Ta je v celé zemi vzácnou tekutinou. Vodní zdroje jsou považovány za národní majetek a Galilejské jezero je jediným zásobníkem sladké vody z kterého se čerpá voda a potrubím je vedena po celé zemi. Spotřeba vody je měřena a přísně kontrolována.

Jordán, nejdelší a nejvodnatější řeka Izraele má tři prameny. Údolí Jordánu je dlouhé 252 km, s meandry asi 330 km a tvoří hranici s Jordánskem.

Zvláštností v Izraeli zažijete při své návštěvě nespočet,  jedním z oněch zážitků je i pokus oživit některá vybraná místa osazením zvířat z biblických časů. Jedná se o vyhynulá zvířata, která dnes žijí jen ve zvláštních rezervacích např. asijský divoký osel, mezopotámský daněk nebo bílá antilopa. Za vidění stojí i les mučedníků na předměstí Jeruzaléma, 100.000 stromů zde bylo vysazených na památku obětí holocaustu a nakonec zde má být vysázeno šest milionů stromů, které mají symbolizovat stejný počet židů, kteří byli vyhlazeni nacisty během druhé světové války.

izrael1

Izrael je zemí přistěhovalců, jeho sedm milionů obyvatel představuje pestrou mozaiku kultur, tradic, životních stylů, náboženství a etnických kořenů. Většina obyvatel se hlásí k judaismu. Druhou největší skupinou jsou muslimové (sunnitská větev). Další významnou skupinou jsou křesťané a zvláštností jsou drúzové, které najdete v komunitách na severu země.

 

V Jeruzalémě potkáte převážně mnoho tzv. ortodoxních Židů, které poznáte podle jejich specifického oblečení. Tito Židé lpí na tradicích a typickým prvkem pro rozpoznání jsou dlouhé černé kabáty, černý klobouk, bílá košile a vlasy s pramínky po obou stranách tváře, kterým se říká pejzy a převážně mívají plnovous. Mohou trošku i budit strach, neusmívají se a turisty zrovna v lásce nemají. Moderní ortodoxní Židé často už upouštějí od tradičního oblečení, zvyky ale striktně dodržují. Často uvidíte také jarmulku, kterou nosí věřící Židé, ale její nošení je pouze tradicí, nikoliv přikázáním. Může mít různou velikost a barvu. Řada turistů, mužů, si nasazuje jarmulku u Zdi nářků v Jeruzalémě, ale je to spíše jakýsi akt respektu, který nemá žádný náboženský smysl, pokud osoba není Žid. Zvláště ortodoxní Židé velmi dbají na dodržování zaběhlých pravidel při židovských svátcích.

Šabat – nejdůležitější svátek v judaismu, jedno z přikázání v židovském Desateru. Slaví se každou sobotu, respektive od pátečního do sobotního soumraku. V tento den se nesmí vykonávat žádná práce ani cestovat či provádět obchodní transakce. Zastaví se doprava. Je to svátek, při němž se schází přátelé a rodiny. Začíná v pátek se západem slunce, kdy obvykle koná slavnostní večeře. Od této doby jsou zakázány určité druhy práce. Člověk se má věnovat odpočinku a studiu. Šabat končí po západu slunce v sobotu.

Na rodinu se klade v judaismu velký důraz, Židé slaví svátky vždy společně s rodinou a přáteli.

Chanuka – svátek světel, osmidenní svátek. Jedná se o typické postupné zapalování osmiramenného (chanukového) svícnu. Svátek připomíná vítězství povstalců (Makabejců) nad Římany, po kterém byl znovu dobyt Jeruzalém a obnoven samostatný židovský stát. Byl nalezen poslední džbán s rituálně čistým olejem a zázrakem vydrželo toto malé množství oleje osm dní, které jsou nezbytné pro výrobu nového rituálně čistého oleje.

Pokud plánujete Izrael navštívit za účelem poznávání, nejlepší je vyrazit na jaře nebo na podzim, kdy jsou teploty příjemné, není ani horko, ani zima. Jinak je to země s teplým podnebím, kdy by Vás během zimních měsíců mohl zastihnout déšť a v létě si užijte tropické horko, kdy nejsou výjimkou teploty nad čtyřicet stupňů.

Bůh si vybral pro svůj vyvolený národ nádhernou část země a Izrael je opravdu tak krásný, jak praví báje. Ze Svaté země se nikdo nevrátil zklamaný.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA