REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

Pardubicko nabízí kromě perníku velmi pestrou paletu různých aktivit a míst k vidění

Pardubicko – Perníkové srdce Čech

Pardubice, Česko, Zobrazit na mapě

Poznejte Pardubice a okolí, které je díky rovinatému terénu jako dělané pro pohodové výlety. Čekají vás tu výběhy plné koní, polabská krajina provoněná perníkem a mnoho neobjevených zákoutí.

Pardubicko se kromě známého pardubického dostihového závodiště pyšní také Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem, který je domovem slavných starokladrubských běloušů již od 16. století. Hřebčín je současně jedním z nejstarších hřebčínů na světě. V roce 2019 byl spolu s krajinou hřebčína a pastvinami v Kladrubech zařazen na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a od roku 2002 je hřebčín národní kulturní památkou. Můžete zde absolvovat jednu z prohlídkových tras. Vydejte se do stájí nebo do zámku, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sissi. Zajímavou podívanou jistě bude také prohlídka kočárovny, postrojovny a muzea. Zámek spolu s kostelem sv. Václava a Leopolda vytváří jeden celek a je součástí areálu Národního hřebčína.

Jen nedaleko se nachází zámek Choltice. Dvoukřídlý barokní zámek s kaplí svatého Romedia je od roku 1964 kulturní památkou.  Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy. Prohlídkou prvního okruhu nahlédnete do unikátně zdobené kaple a navštívíte jednu z nejstarších barokních lékáren na našem území. Druhou prohlídkovou trasu ocení také děti, mají zde expozici černého divadla, kde si s nimi můžete prohlédnout prostory s nasvícenými pohádkami. Na své si v Cholticích přijdou také milovníci přírody, neboť zámecká 70 hektarová obora s parkem nabízí ke zhlédnutí mnoho vzácných dřevin, rybníky.

Hrad Kunětická hora je také národní kulturní památkou a řadí se k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubicka. Jedná se o majestátní hrad s propracovaným systémem středověkého pernštejnského opevnění. Oblíbený se stal také pohádkovým bytostem: obývali ji Mekota, Blekota a Pekota, hrad kdysi posloužil jako útočiště čaroději Rumburakovi a Fantomas tu také zachraňoval z jeho spárů princeznu Arabelu. Kruhový výhled z malých okének kryté vyhlídkové místnosti válcové věže vás nechá kochat se krajinou. Můžete si v dáli prohlédnout Polabí, Pardubice, Hradec Králové, Chrudim, Krkonoše, Železné a Orlické hory, elektrárny Opatovice a Chvaletice, za dobré viditelnosti také Ještěd, Tábor, Kozákov či Králický Sněžník.

Když se přesuneme do Pardubic, rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Zelené brány, která se řadí k nejznámější dominantám města. Ve skutečnosti jde o dva objekty – vstupní renesanční bránu a 60 metrů vysokou kamennou věž. Stoupání po schodech na věž však může být pro netrénované trochu náročnější, výšlap ale stojí za to. Další důležitou dominantou je kostel svatého Bartoloměje. Do městské památkové rezervace patří spektrum nádherných staveb. Patří sem zmiňované Pernštýnské náměstí s měšťanskými domy, nejobdivovanější barokní památka Dům u Jonáše, majestátní pardubická radnice.

Další zajímavé místo naleznete na břehu Bohdanečského rybníka poblíž Lázní Bohdaneč. Byla zde postavena ornitologická pozorovatelna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 5 metrů nad zemí. Pozorovatelna je veřejně přístupná po celý rok a je součástí Naučné stezky Bohdanečský rybník.

Pardubicko je pozoruhodná oblast, neváhejte a vyrazte ji spolu s blízkými prozkoumat.

Kalendář akcí pro toto místo

Pardubický kraj
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA