REKLAMA
Dovolená, last minute, letenky a ubytování.
Dnes je 2.12. a svátek má Blanka

Už jste navštívili tyto rozhledny?

Pohled z výšky láká mnohé. Letadla, helikoptéry, vysokohorská turistika, skok s padákem – tam všude vám bude svět připadat úplně jiný. Ti, kteří adrenalinu tolik neholdují nebo cestují s rodinou, ocení spíš rozhledny. Mrkněte na tyto 3 a hned o víkendu vyražte poznávat ČR z jiné perspektivy.

Rodinné výlety si musí užívat každý člen. Maminka, tatínek i děti. Ideální je pronajmout si chatu, užít si klid a pohodu. Každá lokalita nabídne něco jiného. Ubytování najdete u vody, samotě, s bazénem i pro vaše čtyřnohé mazlíčky. Nezapomeňte si přibalit outdoor oblečení do každého počasí.

Rozhledna s kruhovou rampou

Jižní Morava v obci Kobylí skrývá kopec Kobylí vrch (334 m n. m.), na jehož vrcholu najdete netradiční rozhlednu Stezka nad vinohrady. Kruhová rampa je ideální i pro vozík nebo kočárek. Během slunečného počasí dohlédnete až na rakouské Alpy.

REKLAMA

Neobvyklý vzhled minimálně narušuje okolní moravské vinohrady a do okolí se náramně hodí. Byl to nápad architektů Jiřího Vojtěšky a Jakuba Rolečka. Cesta nahoru je ozvláštněna kovovými pláty na podlaze, které vám nabídnou informace o obci. Na konci narazíte na průhlednou desku.

Štěpánka v Jizerkách

VrchHvězda nad vesnicí Příchovice zdobí novogotická rozhledna Štěpánka. Tato kamenná stavba se tyčí ve výšce 958 m n. m.

REKLAMA

Štěpánka odkazuje na arcivévodu Stephana, který vrch Hvězda navštívil. Kníže Kamil Rohan mu rozhlednu věnoval a o rok později v roce 1847 výstavbu zahájil. Za pár měsíců se Stephan vrátil zpět do Uher, takže se výstavu pozastavila.

Pověst říká, že cikánka předpověděla, že Rohana po výstavbě čeká smrt. Což se nakonec do měsíce od finální stavby stalo, ale za to spíš mohl jeho věk (90+).

Dalších 40 let byla rozhledna jen rozestavěná. Staral se o ni horský spolek a turisté, kteří zde sledovali východ a západ slunce. Spolek nakonec práva ke stavbě získal a o 4 roky později tu postavil rozhlednu s výškou 24 metrů. 

Přehlídka kovářské, tesařské a klempířské práce

Na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm stojí 32m vysoká Jurkovičova rozhledna. Pro návštěvníky je vyhlídková plošina ve výšce 19 metrů, kam se dostanete po 102 schodech. Vzhled typické české chaloupky (dětem připomíná perníkovou chaloupku) je podpořen kovářskou, klempířskou a tesařskou prací, při které byly využity tradiční techniky a postupy. Z našeho pohledu jsou už poměrně zastaralé, takže na ně jen tak nenarazíte. O to víc je rozhledna kouzelnější.

Náčrt rozhledny od Dušana Jurkoviče z roku 1896 dodělal projektant Ing. Antonín Závada st. – náčrtem se zabýval přes 35 let.

Za vstup zaplatíte 20 – 40 Kč.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA